Bloguję by inspirować!

Cześć tutaj Li. Zapraszam Cię do komentowania 😉
TEMAT WPISU

Jak olejki wpływają na mózg oraz emocje? Kadzidłowym szlakiem…

Wydaje mi się że  jednym z trudniejszych tematów do opisania są nasze emocje i połączenie ich w temacie aromaterapii no ale jakoś temat trzeba ogarnąć i chyba najprościej pisząc prosto z głowy.

Jeżeli komuś tematyka nie odpowiada bądź jego wiara w to co piszę jest nikła to postaram się na końcu dodać link do badań robionych w tym zakresie.

Na początku małe przypomnienie jak działają olejki i w jaki sposób oddziałują na to co czujemy.

Olejki eteryczne są substancją oleistą ale i lotną. Dlatego tak ważne jest porządne dokręcenie buteleczki 🙂
Ze względu na wielkość molekuł i swój skład ( w tym cała jego moc) są w stanie poprzez inhalacje przedostać się bezpośrednio do naszego mózgu a konkretniej do podwzgórza które jest relacjonowane z naszymi emocjami.

Jednym ze współczesnych problemów XXI wielu są mutacje na poziomie komórkowym, nieodpowiednie “odżywianie” naszych komórek przez co stwarza się przyjazne środowisko dla rozwoju bakterii i przeróżnych chorób.
Olejki eteryczne ze względu na swoją budowę pomagają w transporcie składników odżywczych oraz tlenu co wspomaga naturalnie nasz organizm i zapobiega mutacjom.

 
zdjęcie: internet
System limbiczny mózgu jest bezpośrednio połączony z częścią która ma wpływ na takie procesy jak:
-oddychanie
-bicie serca
-ciśnienie krwi
-pamięć
-poziom stresu
– balans hormonalny itp.
To dlatego w chorobach związanych np z tarczycą wyniki zmieniają się w zależności od sytuacji w naszym życiu np. silnego stresu. Często w tych sytuacjach choroba się uaktywnia i daje nam o sobie znać.
Podwzgórze czasami nazywane jest “mózgiem mózgu” ponieważ odpowiada za takie procesy jak :
-kontrola apetytu
-poziom energii
-poziom libido
-temperatura ciała
-głód
-sen
-ogromna ilość emocji
https://cenmn.wordpress.com/2015/07/15/
Niektóre zapachy mogą wywołać szczególne wspomnienia lub odczucia których nie jesteśmy świadomi dlaczego tak się dzieje. Powodem jest niezwykła pamięć komórkowa jaką ma nasze ciało. Często są to np. traumy z dzieciństwa.
zawsze źle się czujesz jak idziesz do dentysty i czujesz ten charakterystyczny zapach a nie wiesz dlaczego? Możliwe że jako dziecko bardzo się wystraszyłeś na wizycie a sam tego nie pamiętasz. Błąd, Twoja pamięć nie pamięta ale Twoje ciało tak !!
Mam nadzieję że zrozumieliście co chcę Wam przekazać 🙂
Podsumowując:
Olejki eteryczne za przyczyną swojego zapachu i struktury molekularnej są w stanie pobudzić płat limbiczny oraz podwzgórze. W ten sposób nie tylko pomagają w walce se stresem czy traumami ale także stymulują wydzielanie hormonów tarczycy i wzrostu.
Za pomocą zapachu możemy stymulować poziom libido, uczucie głodu czy sytości.
Tak samo jak mamy naszą listę “za” używaniem , są też przypadki w których nie polecałabym go?.
Mianowicie :
?1. Jeżeli myślisz że po nałożeniu kilku kropelek uleczysz się/ kogoś z nowotworu…
No niestety, olejki wspomagają, maja niezwykłe właściwości ale nie są cudowne w dosłownym tego słowa znaczeniu. Wiele badań udowadnia ich właściwości antynowotworowe ale przy tym musi być zachowanych wiele czynników. Lepiej używać ich do zapobiegania niż leczenia kiedy jest już za późno. Polecałabym np. dodanie olejku do balsamu do pielęgnacji biustu do użytku codziennego w celu prewencyjnym.
PS. Jeżeli ktoś wciska Wam olejek obiecując cuda na kiju to możecie mu grzecznie podziękować. Zazwyczaj są to osoby które chcą wcisnąć dany produkt nie mając o nim większego pojęcia…
?2. Znam osoby które są tak negatywnie nastawione na zioła, kochają aspirynę z apteki że dosłownie olejki na nią nie działają i tu właśnie…. jeżeli nie wierzysz że olejek może pomóc to zalecam oszczędzenie i nie kupowanie go. Szkoda tylko tej wspaniałej mikstury żeby leżała latami w szafce.
U niedowiarków tak czy tak  jakiś sposób olejek zadziała bo chociażby wdychając wiemy że związki chemiczne przechodzą do naszego organizmu i mają wpływ ale kadzidło akurat jest tym olejkiem który wymaga z naszej strony chęci i pracy nad emocjami, przemyśleniem spraw, zastanowieniem się, refleksją…. Zależy z jaką intencją i na jaki problem go używamy.
Bardzo ważnym czynnikiem jest świadomość.
Czy wiecie że nawet osoby które nie czują zapachu mogą korzystać z aromaterapii?
Molekuły trafiają do mózgu i spełniają swoje zadanie 🙂
?3. Olejku nie używałabym w nagłych bardzo stresujących bądź traumatycznych sytuacjach kiedy to targają nami silne emocje. Takim momentem jest też żałoba. Olejek kadzidłowy wyzwala bardzo silne emocje i zdarzają się przypadki że ktoś zaczyna nagle zupełnie bez powodu płakać. Są to oczywiście niektóre przypadki ale jednak. Ten punkt to bardziej w celu uświadomienia was że może się coś takiego stać i to nic złego. Najważniejsze jest wiedzieć dlaczego i umieć nad tym popracować.
zdjęcie : https://greenharmony.pl
W zależności od kultury, religii i tradycji olejek z kadzidłowca jest stosowany na różne sposoby.
Będzie idealny do medytacji, głębokiej modlitwy i skupienia.
Uznawany jest także za tek który “otwiera głęboki umysł” i przez wiele osób nakładany jest na czubku głowy-miejsce  które ma symbolizować czakrę korony.
Każdy musi wybrać odpowiednią formę najlepszą dla siebie.
Pisałabym dalej ale nie chcę przeciągać 🙂
Zostało jeszcze wiele ciekawych informacji odnośnie kadzidła i będę o nim pisać ale teraz czas ustąpić innemu olejkowi !
Macie jakieś propozycje co Was interesuje? Jeśli tak to czekam na sugestie w komentarzach.
Do usłyszenia,
Olejkowe Love?
Poniżej linki do szerszej informacji na temat badań związanych z olejkiem Frakincense.
Taki bonus dla dociekliwych
 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3309643/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/29530608/?i=8&from=Boswellia%20carterii
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17211115 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19296830
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23237355
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?linkname=pubmed_pubmed&from_uid=23237355

Chciałabym do Ciebie napisać!

Dowiesz się jako pierwsza o nowych wpisach na blogu oraz o pomysłach na zastosowanie olejków.

.

0 komentarzy

Wyślij komentarz